سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هیچ شرفى برتر از اسلام نیست ، و نه عزتى ارجمندتر از پرهیزگارى و نه پناهگاهى نکوتر از خویشتندارى ، و نه پایمردیى پیروزتر از توبت و نه گنجى پرمایه‏تر از قناعت . و هیچ مال درویشى را چنان نزداید که آدمى به روزى روزانه بسنده نماید ، و آن که به روزى روزانه اکتفا کرد آسایش خود را فراهم آورد و در راحت و تن آسانى جاى کرد ، و دوستى دنیا کلید دشوارى است و بارگى گرفتارى ، و آز و خودبینى و رشک موجب بى‏پروا افتادن است در گناهان ، و درویشى فراهم کننده همه زشتیهاست در انسان . [نهج البلاغه]
از کجا بدانم کار و حالی که دارم ، الهی است یا ابلیسی ؟ - عرفان gnosticize و جنبش های نوپدید معنوی
 • پست الکترونیک
 • شناسنامه
 •  RSS 
 • پارسی بلاگ
 • پارسی یار
 • در یاهو

 • آنچه به اراده آگاه انسان نیست ، از سه سر چشمه می جوشد : اول ، طبیعت آدمی ، که خلاف نمی کند ،و خلاف نمی خواهد و برای خلاف کردن هم ساخته نشده است ؛ چرا که در ساخت خمیره ، سرشت ، و طبیعت آدمی ،شیطان ،هیچ دخالتی نداشته است و نخواهد داشت . شیطان ،ذره ای از آن گل را در اختیار نداشت - زمانی که خداند دو عالم ،به ساخت حضرت آدم اقدام کرد .خداوند دو عالم ،پس از آن که انسان را در استقلال محض و تجرد مطلق خدایی خویش ، پدید آورد ، آن گاه از شیطان خواست که انسان را سجده کند و شیطان نکرد . پس نَفس شیطانی عرض است ، نَفس الهی ذات .خدا جز پاک نیافریده است : نگاه پاک ، قلب پاک ،تن پاک ، روح پاک ... اما راه ابتلا به مرض را هم مسدود نکرده است تا پاک را بتوانی به اراده و با تسلط عقل و نقل ،پاک نگه داری .پس مرض ، عرض است ، طهارت و نجابت ،گوهر و اصل . پس اگر طبیعت تو چیزی را بطلبد ، آن چیز بد نیست .

  دوم اراده الهی ؛ یعنی هر آنچه که خداوند ،به هر علت خواسته است که تو به آن مبتلا و اسیر شوی و در این جز خیر هیچ نیست و خوشا به حال آن کس که اسیر چنین بندی است و مبتلای به چنین دردی که دردمندان به چنین درد ،نخواهند دوا را .

  سوم خواست شیطان .

  شیطان زورمند است نه قدرتمند .

  قدرت از آن خداست زور از آن شیطان .

  شیطان با اتکای به زور انسان را به خلاف وا می دارد و از آنجا که این زور می کوشد به هر شکل که مقدور باشد ، حتی برای دمی در خانه قدرت بنشیند ، به نظر می رسد که ابلیس از هر در که دراید خداوند از آنجا عایب است و این است کفر .ابلیس مکان خدا را که قدرت است و خیر اشغال نمی کند بلکه مکان ابلیسی خویش را که زور است و ظلم ایجاد می کند . پس دو نیروی اول و دوم باید بگویند : حالی که تو به آن دچاری شیطانی است یا غیر شیطانی .نیروی اول ، عقل سلیم را درون خود دارد ؛ نیروی دوم وجدان را . آیا عقل سلیم تو و وجدان شریف تو به تو می‌گویند که این کار و حالی که داری ابلیسی است؟!


  طباطبایی ::: جمعه 86/5/5::: ساعت 8:26 صبح
  نظرات دیگران: نظر

  لیست کل یادداشت های این وبلاگ

  >> بازدیدهای وبلاگ <<
  بازدید امروز: 2
  بازدید دیروز: 19
  کل بازدید :88942

  >>اوقات شرعی <<

  >> درباره خودم <<

  >> پیوندهای روزانه <<

  >>لوگوی وبلاگ من<<
  از کجا بدانم کار و حالی که دارم ، الهی است یا ابلیسی ؟ - عرفان gnosticize و جنبش های نوپدید معنوی

  >>لینک دوستان<<

  >>لوگوی دوستان<<

  >> فهرست موضوعی یادداشت ها <<

  >>آرشیو شده ها<<

  >>جستجو در وبلاگ<<
  جستجو:

  >>اشتراک در خبرنامه<<
   

  >>طراح قالب<<
  سفارش تبلیغ
  صبا ویژن